Technologie versus tradice

Vladan Šír | Architektura, Design, Interiéry, Technologie | 04/04/2023

Ze spojení digitálních technologií, japonské kultury a českého chalupaření vznikl prostorný pražský byt, který ateliér Archistroj ve spolupráci s ateliérem Horizont navrhl tak, aby se proměňoval spolu s budoucími vyvíjejícími se nároky jeho obyvatel. 

Architekti navrhli minimalistický interiér v duchu japonského minimalismu, jejž doplnili o motivy českého chalupaření, další ze zálib investorů. Na první pohled zaujme vinohradský byt svou neokázalostí, čistými liniemi a sladěnými materiály, mezi nimiž převládá dřevo, lamino a keramická dlažba. Vstupuje se do centrální chodby, z níž je přístup do šatny, toalety, koupelny, prádelny a technické místnosti, na kterou navazuje hlavní obytná místnost spojující v sobě kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Z ní lze pokračovat do ložnice nebo pracovny, která může sloužit i jako pokoj pro hosty a v budoucnu jako dětský pokoj. 

„Téma propojení principů japonského interiérového designu a českých motivů vychází z našeho vnímání klientů,“ říkají architekti, „a vyplynulo do motivů propojujících obě tato prostředí, oba tyto zdánlivě nesourodé světy.“ 

Výsledkem je harmonický a navýsost praktický prostor, zcela přizpůsobený každodennímu životu a pohybu lidí v něm, a to do takových detailů, jako je zaoblení netradičně pojatého jídelního stolu a kuchyňského ostrůvku i jejich přesné umístění v hlavní obytné místnosti. 

K dosažení tohoto lidského rozměru si architekti z pražského ateliéru Archistroj paradoxně vzali na pomoc digitální technologie. Jako  jedni z mála v Česku takzvaného parametrického designu. Zjednodušeně si to můžeme představit jako scénu v jedné ze stálic české pop-kultury, filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Do počítače se zadají vstupní parametry nemovitosti, jako je třeba zmíněný pohyb v prostoru, zaoblení truhlářských prvků či odstupy mezi interiérovými solitéry, a jejich vzájemné vztahy, do nichž se pustí algoritmus, a pak se počká na výsledek. „Pomocí takto navržených skriptů lze vytvářet a prověřovat nepřeberné množství dílčích variant bez zdlouhavého manuálního překreslování plánů,“ vysvětlují architekti, kteří nové technologie používají i při navrhování bytových domů, veřejných staveb a urbanistických celků.

„Do projektů se vždy snažíme vnést nové technologie a procesy navrhování. Nerecyklovat architekturu let minulých, naopak vytvářet projekty reagující na současnou světovou tvorbu a potřebu, která bude použitelná i v budoucnosti – optimalizace, redukce materiálů, udržitelnost, individualizace. Nové geometrické a funkční možnosti, které přináší současná úroveň vědění a znalostí.“

Více informací o práci ateliéru Archistroj najdete na archistroj.cz.

Foto | Václav Novák
Le Grill

Aktuální číslo

Předplatné