Prohlídky unikátních staveb, architektonické procházky a další program nabízí od 30. září do 6. října ve městech v Česku i na Slovensku festival Den architektury.

Bauerova vila od Adolfa Loose, Hrušovany u Brna

Veřejnosti se během festivalu otevřou nejmodernější budovy, historické unikáty, nově zrekonstruované stavby i domy, které na obnovu teprve čekají, nebo nejrůznější industriální i sakrální objekty. To vše s odborným výkladem. V rámci komentovaných architektonických procházek mohou zájemci objevovat městská zákoutí, která mnohdy zůstávají skrytá, nebo naopak znovu objevovat známá místa, na které jim festivalový program umožní získat nový pohled. Den architektury zve například do významných budov na pražském Václavském náměstí a v jeho okolí, představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, kde sídlí galerie Plato, do nového kulturního centra Telegraph v Olomouci, nebo na výpravu po vodních elektrárnách v Jizerských horách.

Kulturní centrum Telegraph, Olomouc

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je Nebourej, transformuj! a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací. Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která je označována za první dámu české architektury. Připomíná i tvorbu architekta Bohuslava Fuchse, a to nejen v Brně, ale i Uherském Hradišti nebo Olomouci. Program představí i řadu staveb nominovaných na Českou cenu za architekturu.

Kostel Nejsvětějšího srdce páně od Josipa Plečnika, Praha

Festival Den architektury se koná ve více než stovce měst, podrobný program a veškeré důležité informace najdete na www.denarchitektury.cz.

Sdílejte na
Related posts