Galerie Cermak Eisenkraft představuje po celý duben ve 2. patře Topičova domu na Národní třídě v Praze výstavu světově renomované umělkyně Magdaleny Jetelové, nazvanou The Lie of the Land.

Výstava nabídne pestrý průřez autorčiným dílem od sedmdesátých let až do současnosti. Diváci se mohou těšit na kouřové kresby, sochy, fotografie i projekty z oblasti land artu, do kterých jsou často vtisknuty ekologické a kulturně-historické otázky nabízející příležitost transformovat chápání okolního světa. Autorka vyniká originálním a nezařaditelným způsobem tvorby vyznačující se uměleckou radikalitou a důsledností. Ve svých instalacích se zabývá změnami reality, pracuje s krajinou podobně jako s architekturou, s konkrétními místy, jejich historií, pamětí a příběhem. Zkoumá vztah vizuality a fyzického prostoru. Čas a prostor zaujímají v její tvorbě zásadní roli jako dva aspekty lidské existence, které od sebe nelze oddělit. Velkou roli sehrává také světlo, se kterým autorka pracuje jako se sochařským materiálem pomocí promítání laserových paprsků a nápisů na objekty v krajině. V průběhu posledních třiceti let umělkyně do své tvorby začlenila vedle laserů i využití dronů, satelitů a navigačních technologií GPS, nikdy to však nebylo na úkor jejího základního objasňování environmentálních problémů, které jsou jádrem zkoumání každého z jejích projektů.

Kurátorem výstavy je Tomáš Zapletal Cermak. Magdalenu Jetelovou exkluzivně zastupuje v České republice galerie Cermak Eisenkraft.

Galerie Cermak Eisenkraft, 2. patro Topičova domu, Národní 9, Praha 1, cermakeisenkraft.com

Sdílejte na
Related posts