Klient i architekt se díky projektu horské usedlosti symbolicky vrátili do svého rodného kraje. Moderní statek na Oravě, postavený jako útočiště, jež má sloužit coby místo pro setkávání rozvětvené rodiny, totiž navrhl slovenský architekt, který již řadu let působí v Praze. Také sami klienti byli Slováci žijící v Praze a Petera Lacka z architektonického studia A.LT oslovili s přáním vybudovat rekreační usedlost na Oravě, v jejich rodném horském kraji na severu Slovenska, kde by se mohla u rodinného krbu setkávat početná, rozvětvená rodina, která je dnes roztroušena v různých koutech světa. Příhodná parcela na samotě obklopená horskými lukami a hlubokými lesy slibovala od začátku zajímavý projekt, který ještě podpořil entuziasmus a osobní vztah k rodné hlíně klientů. 

Architekti navrhli elementární zděnou stavbu obloženou dřevem, která se skládá ze dvou hlavních částí – obytného objektu, ještě rozděleného do dvou „domků“, a stodoly, která je pro udržování rozsáhlého pozemku v okolí usedlosti velmi důležitá. Všechny objemy dostaly podlouhlý půdorys s klasickou sedlovou střechou. Dvě křídla obytné části jsou spojená krátkou přízemní prosklenou chodbou, přičemž dispozičně a architektonicky nejzajímavější je hlavní křídlo. Kamenná podezdívka, tak typická pro místní lidovou architekturu, v sobě skrývá částečně do země zapuštěné patro s ložnicemi. Nad ním, v přízemním podlaží, se táhne volný podlouhlý prostor čistě obložený dřevem, který představuje hlavní společnou místnost celé usedlosti. Uprostřed sahá tento obývací pokoj přes dvě podlaží a volně přechází v podkrovní prostory na obou jeho koncích. Tato improvizovaná polopatra, do nichž vystoupáte po elegantně navržených schodech, tak mohou jednoduše vyřešit problém s ubytováním hostů. Druhé křídlo usedlosti pak skrývá byt babičky, wellness a pokoje pro děti.

Celý dům je navržen s respektem k okolní krajině a její historii. Zajímavým motivem exteriéru je dřevěný lamelový rošt ve štítech jednotlivých křídel budovy. „Horské chalupy byly stavěny striktně účelově, pro obytné funkce používaly malé okenní otvory, lidé se nekochali krásnými výhledy, ale minimalizovali prostup zimy. Dnešní člověk to vnímá opačně, chce relaxovat a koukat do krajiny. Treláž použitá ve štítech potlačuje tento protiklad a snaží se plochy štítů sklidnit a připodobnit původní estetice seníků a stodol. Zároveň prvek nezabraňuje výhledu do okolí, který je jedním z nejzajímavějších motivů celého domu,“ popsal koncepci exteriéru architekt Peter Lacko. A.LT Architekti, Závěrka 398/3, Praha 6, tel.: 226 209 040, http://www.a-lt.cz

Sdílejte na
Related posts