Prostá a pustá výstava, kterou si nesmíte nechat ujít. Markéta Othová: Již brzy ve Veletržním paláci rekapituluje dílo přední české fotografky a grafičky.

Výstava s názvem Již brzy (Veletržní palác, do 30. 10.) rekapituluje práci Markéty Othové od jejích začátků zkraje 90. let až do současnosti. To druhé nepředstavoval problém – polovinu expozice tvoří nové fotografie. Těžší bylo vymyslet, jak se ohlédnout za autorčinou dřívější tvorbou – Markéta Othová totiž nikdy nevystavuje žádné ze svých děl dvakrát, neboť vznikají pro konkrétní výstavy. Řešení je vskutku šalamounské: ve spolupráci se sochařem Dominikem Langem pojala umělkyně retrospektivní část expozice jako soubor modelů vybraných galerií a muzeí, v nichž v průběhu let vystavovala, včetně miniatur svých prací. „Odhalují systematičnost autorčina tvůrčího postupu a ukazují na jemné napojení každé její instalace na architekturu,“ říká kurátorka Adéla Janíčková.

Foto: Martin Polák

Vybaveni touto znalostí se pak návštěvníci mohou vrátit do první části aktuální expozice, kterou Othová pojala velmi jednoduše. Výškové barevné fotografie umístila na sloupy ochozu v nejvyšším patře Veletržního paláce, kde nechala odstranit zastínění oken. Už tak velkorysý prostor se tím vizuálně ještě zvětšil a snímky se v něm až ztrácejí. „Chtěli jsme, aby výstava byla prostá a pustá,“ říká o expozici autorka.

„Markéta Othová a její práce s fotografií v prostoru nabourává běžné postupy u výstav a zejména retrospektiv. Kurátor se musí zbavit svých naučených nástrojů a struktur výstav a nanovo uvažovat, jak vytvořit prostředí pro uměleckou výpověď. Nejdůležitější roli zde hrála citlivost,“ dodává kurátorka výstavy Adéla Janíčková.

Markéta Othová

Výstavu doprovází katalog, který obsahuje mimo jiné eseje teoretika umění Karla Císaře, ředitele Sbírky moderního a současného umění NGP Michala Novotného a rozhovor umělkyně Markéty Othové s kurátorkou Adélou Janíčkovou. Připraveny jsou také související vzdělávací programy pro veřejnost.

Více informací o výstavě najdete na stránkách ngprague.cz.

Sdílejte na
Related posts