Česká malířka a autorka jedné z nejbarevnějších obálek Dolce Vity se představí v pražské Karpuchina Gallery v nečekaných odstínech.

Lucie se v rámci své tvorby vydává nečekanou cestou. Své typické náladové abstrakce v pastelové barevnosti z omítkových past totiž začala v poslední fázi nekompromisně přetírat černou. Nejde o recyklaci starších pláten, ale o zbrusu nové a pečlivě prokomponované práce. „Někdy jsem měla nutkání tam přece jen něco z barev nechat. Alespoň jeden barevný fragment, ale nešlo to, musela jsem být přísná, a tak vše zmizelo ve tmě. Ale ne ve tmě depresivní, ale ve tmě která je meditativní. Která je zbavena radostí a pozdvižení a těkání mysli z jedné věci na druhou,” říká malířka Lucie Jindrák Skřivánková.

„Obrazový cyklus Lucie Jindrák Skřivánkové (1982) vytvořený pro výstavu v Karpuchina Gallery má povahu a intenzitu extrémního gesta a blíží se absolutní temnotě. A to doslova i metaforicky. Absolventka ateliéru Michaela Rittsteina na pražské AVU jím na první pohled zdánlivě popřela svůj předchozí výraz, ale ve skutečnosti svým obrazům přidala novou kvalitu a otevřela je odlišným směrem. Své typické náladové abstrakce v pastelové barevnosti dynamizované hutnou strukturou z omítkových past totiž začala v poslední fázi nekompromisně přetírat černou. Nejde přitom o recyklaci starších pláten, ale o zbrusu nové a pečlivě prokomponované práce. Tímto způsobem jakoby své malované energetické toky opravdu „vypínala“ ve smyslu blackoutu a vkládala do nich energii jiného druhu,“ poodhaluje kurátor výstavy, Radek Wohlmuth.

„Koloristka se v Lucii Jindrák Skřivánkové ale nezapře ani v tomto případě, takže nepřekvapí, že pracuje s různými druhy černé barvy. Jednou z nich je i ‚nejčernější matná barva ve známém vesmíru‘, která má pohlcovat až devadesát devět procent veškerého světla. Vznikla jako umělecká reakce na exkluzivní smlouvu Anishe Kapoora na používání Vantablacku, ‚nejčernější černé na světě‘. S britským ultračerným akrylátem smí naopak pracovat každý – vyjma Kapoora,“ doplňuje.

Vernisáž výstavy Blackout malířky Lucie Jindrák Skřivánkové proběhne v pátek 6. 8. 2021 od 18 hodin v Karpuchina Gallery (Rybná 694/22, Praha 1).

Související články:

M.P.K.J.V.L.J.S.: Název tohoto kolektivu si dobře zapamatujte, bude se o něm ještě hodně mluvit

Vychází březnová Dolce Vita a historicky první Art Speciál

Sdílejte na
Related posts